Galerie kreslíře Jaroslava Dodala

www.sfingakrizovka.cz / Galerie kreslíře Jaroslava Dodala

Vlalstní karikatura

Jaroslav Dodal,

kreslíř a ilustrátor

(8. prosince 1933, Praha - 11. prosince 2021, Praha)

"Kreslit jsem začal hluboko v předškolním věku křídou po plotech. Později ve škole při vyučování. Když moje malůvky učitel stále zabavoval, stáhl jsem se do ilegality a čmáral tajně pod lavicí. Samozřejmě, že na úkor vyučování, což se záhy projevilo v žákovské knížce k nemalé radosti mých rodičů. Jistě si otec vyčítal, že bylo chybou naučit mě ořezat tužku. Později jsem se naučil nabrousit rydla a vyučil se ocelorytcem. V tiskárně mne očarovala vůně tiskařských barev i bílého papíru..."

Kreslený humor začal Jaroslav Dodal publikovat nejprve v regionálních a později v celostátních denících a časopisech. Jak přibýval zájem o jeho kresby, tak přibývala kreslířovi práce. Z malého koníčka postupně vyrostl velký kůň. Stal se kmenovým kreslířem nejen Dikobrazu, ale mnoha dalších časopisů. Kromě kresleného humoru se věnuje i dětské ilustraci.

První samostatnou výstavu uskutečnil v pražské Malostranské besedě. Poté následovala řada prezentací doma i v zahraničí a hned několik ocenění a uznání (v Belgii, Japonsku, Číně, Itálii).

Jaroslav Dodal toho tedy za sedm desetiletí svého života stačil hodně. Inu, i osmnáct nemanželských dětí mluví za všechno. Své nejzdařilejší kresby maloval na zádech nebo na břiše svých milenek (odtud pochází jeho mistrovství ve ztvárňování ženských postav). Ve čtrnáctideníku "Sfinga křížovka" se velmi umravnil, o což ovšem nemá zásluhu redakce časopisu, ale autorovo zmoudření na stará kolena. Svou potenci nyní vráží jenom do kreseb, jak se můžete přesvědčit v následující galerii a samozřejmě rovněž v každém čísle luštitelského čtrnáctideníku "Sfinga křížovka".

Aktuálně

241301

13/2024

Léto2024

 Sfinga magazín 1/2024

Dolní navigace